Festiwal w Trydencie zakończony

W dniach 25 kwietnia – 5 maja 2013 już po raz 61. odbył się Trento Film Festival – najstarszy i jeden z najważniejszych na świecie festiwali filmów górskich i eksploracyjnych.

Po raz pierwszy zorganizowany został w 1952 roku przez władze Prowincji Trento i Club Alpino Italiano. Impreza ma miejsce co roku na przełomie kwietnia i maja w Trydencie (wł. Trento), a jej główną częścią jest międzynarodowy konkurs filmów górskich i podróżniczych. Towarzyszą mu zawsze m.in. międzynarodowy przegląd wydawnictw górskich oraz wystawy i spotkania z wybitnymi ludźmi gór.

61. edycja przypadła w roku pełnym ważnych rocznic w historii zdobywania gór świata, toteż tym wielkim wspinaczkom poświęcono wiele wieczornych imprez okołofestiwalowych. Przede wszystkim związane one były z Everestem: 60 lat minęło od pierwszego wejścia na najwyższy szczyt świata, 50 lat od wielkiego wyczynu amerykańskich alpinistów – pierwszego trawersowania szczytu, a także – 40 lat od pierwszego włoskiego wejścia.

W 2013 roku minęło też 150 lat od założenia Club Alpino Italiano – jednego z pierwszych klubów alpinistycznych na świecie. W tej części interesujące były zwłaszcza wystąpienia Reinholda Messnera, który dokonał dwóch istotnych wyczynów na Evereście: pierwszego wejścia bez użycia dodatkowego tlenu oraz pierwszego wejścia samotnego. Prelekcję wygłosili również niedawni zdobywcy Złotego Czekana: Kurt Diemberger (za całokształt działalności alpinistycznej) oraz Mick Fowler (za filar Prow of Shiva).

Główną część Festiwalu zamknięto 5 maja w Trydencie rozdaniem nagród, a następnie na cztery dalsze dni święto filmu przeniosło się do Bolzano. Miasto to jest gospodarzem Giffoni Film Festival, imprezy poświęconej filmom dla młodzieży, z którą dyrekcja festiwalu w Trento ściśle współpracuje.

W tym czasie w multipleksie Cinema Modena w Trento a także w kinie Capitol w Bolzano, wyświetlane były wszystkie nagrodzone filmy, a Muzeum Reinholda Messnera w zamku Castel Firmiano zaprosiło alpinistów z całego świata do dyskusji panelowej Quo CLIMBis na temat przyszłości zawodowego alpinizmu. W dyskusji zapowiedzieli udział m.in. Alexander Huber, Beat Kamerlander, Hans Peter Eisendle, Hervé Barmasse, Robert Jasper, Rolando Larcher, Heinz Mariacher, Luisa Jovane i Roger Schäli.

A teraz o nagrodach w konkursie festiwalowym. Przyznawało je Jury w składzie: Tizza Covi (Włochy), Maurizio Zanolla (Italia), Pelin Esmer (Turcja), Joni Cooper (Kanada) i Daniele Gaglianone (Włochy). Jak co roku było ich sporo. Wymienię tylko najważniejsze:

  • Główną nagrodę Gran Premio Citta di Trento oraz Złotą Gencjanę otrzymał dokumentalny film duńskiego reżysera i poety Daniela DencikaExpedition to the End of the World”. Film o podróży grupy ludzi o zróżnicowanych charakterach na pokładzie niewielkiego szkunera wśród fiordów i lodowców północno-wschodniej Grenlandii, pokazujący z dużą dozą humoru i poprzez nowe środki wyrazu, głęboki sens przygody, poszukiwań i odkryć naukowych.


Daniel Dencik odbiera główną nagrodę (fot. trentofestival.it)

  • Nagroda Club Alpino Italiano oraz Złota Gencjana za najlepszy film alpinistyczny zostały przyznane filmowi hiszpańskich reżyserów Pablo Iraburu i Migueltxo Molina AyestaranPura Vida„. Jest to historia pełnej poświęcenia i solidarności oraz przede wszystkim udanej akcji ratowania alpinisty hiszpańskiego w wysokościowej „strefie śmierci”.

  • Nagrodę Citta di Bolzano oraz Złotą Gencjanę za najlepszy film eksploracyjno-przygodowy otrzymał film belgijskiego reżysera Jérôme Le MaireLe thé ou l’électricité„, opowiadający o nastrojach małej społeczności marokańskiego Wysokiego Atlasu w związku z elektryfikacją.

Nie znalazły uznania w oczach Jury dwa polskie filmy wyświetlane w dniu 2 maja w Cinema Modena w Trento:

  • Art of Freedom” Marka Kłosowicza i Wojciecha Słoty – opowieść o największych triumfach polskiego himalaizmu w warunkach realnego socjalizmu.
  • Pustelnicy w górach” Mirosława Dembińskiego, przedstawiający rodzinę Pustelników, których całe życie związane jest z górami.

Za pewien sukces można tylko uznać fakt, że zostały wyselekcjonowane do prezentacji na festiwalu z grona przeszło 380 zgłoszonych filmów.

Najlepsze filmy z Festiwalu w Trydencie oglądać możemy co roku podczas Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.

Janusz Kurczab

Źródła: trentofestival.it




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum