29 stycznia 2013 11:21

Haley i Kellogg klasycznie na The Corkscrew

Colin Haley i Chad Kellogg jako pierwsi przeszli w styczniu br. kombinację The Corkscrew bez użycia boltów Maestriego z Compressor Route.


Linia „The Corkscrew” na Cerro Torre
(fot. Damian Llabres / www.solararg.com.ar)

The Corkscrew została po raz pierwszy pokonana w 2008 roku przez norweski zespół Trym Atle Saeland i Ole Lied. Norwegowie chcieli przejść tą linię klasycznie, ale na początku Wariantu Salvaterry zatrzymał ich grzyb lodowy, dlatego przeszli pierwsze 70 metrów drabiny z nitów Maestriego po czym odbili w lewo do grani i pola lodowego na południowej ścianie, gdzie połączyli się z Ragni Route.

Norwescy wspinacze nie byli pierwszymi, którzy wpadli na pomysł takiego rozwiązania kopuły szczytowej Cerro Torre. Pierwszy wypatrzył tą linię w 1958 roku Cesare Maestri, a 10 lat później argentyńsko-angielski zespół (Boysen, Burke, Crew, Fonrouge i Haston) zaliczył pierwszą próbę. Haley i Kellog są natomiast pierwszymi, którym udało się przejść klasycznie The Corkscrew bez użycia nitów, których użycie zresztą byłoby niemożliwe, bo zostały wycięte w poprzednim sezonie przez Haydena Kennedego i Jasona Kruka.

The Corkscrew to trzecia kombinacja Haleya na Cerro Torre. Wcześniej przeszedł w 2007 roku Los Tiempos Perdidos i Ragni Route, a w 2008 roku Travesía del Torre (trawers masywu Torre – Aguja Standhardt, Punta Herron, Torre Egger i Cerro Torre). Było to jednocześnie trzecie wejście Haleya na Cerro Torre w tym sezonie i piąte w ogóle.

Wilan

Źródła: pataclimb.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum