18 lipca 2012 12:23

Podzamczańskie allegro, ma non troppo

Trudno o kompleksową informację o wydarzeniach z Podzamcza, bowiem sezon w pełni i ciągle coś nowego elektryzuje miłośników oraz bywalców tej grupy skalnej. Nie będzie też informacji o wizytówce rejonu, bowiem czas pod Cimami się trochę zatrzymał, a raczej zamroził tę arenę jako poligon miłośników pogromu dziurek i fuckerów. Pozycja tego ogródka jest znana i ugruntowana, grono fanów bawi tam w każdy weekend i tak trzymać.

Ostatnia, skrajnie prawa propozycja Małej Cimy, pozostaje prawdopodobnie jeszcze niepoprowadzona. Na newsy przyjdzie nam więc jeszcze poczekać (choć nie aż tak długo – jak donosi autor projektu Robert Guzik, otwarcie planowane jest do końca lipca). Poza tym, standardowo. Permanentna wędka na Spleenie, ktoś zgubi buty, inny posieje ekspresy, a ktoś tam obrabia w nieskończoność Wulkany z obciążeniem.

Może zatem kilka informacji nieuczesanych jeszcze całkiem, ale za to dość aktualnych. Niewiele będzie o ekstremach, za to więcej o fitness climbing, ale można i to polubić.


Nu Pagadi – z wiertarą pod Diakonem (fot. Marysia Piętak)

***

Z ekstremów, raz jeszcze wypada wspomnieć o przejściu Arachnofobii na Okręcie przez Michała Jagielskiego, które wydaje się być perełką trwającego sezonu, nie tylko na miarę Podzamcza, ale być może ma wymiar ponad regionalny w aspekcie polskich ogródków skalnych. Tym bardziej, że skała odległa, nie tak często odwiedzana, a droga mityczna sensu stricte.


Michał na "Arachnofobii" VI.8 (fot. Maciek "Lesser" Gajewski)

Z nowych dróg i realizacji autorskich o mniej mitologicznym, a za to bardziej ludzkim obliczu na uwagę zasługuje ubiegłoroczne rozwiązanie Roberta Guzika pod nazwą Kaszana Tasmana VI.4 (Grzegorz Rettinger, Jura Środkowa, Kraków 2012, poz. 4, str. 42 – uwaga linia biegnie z założenia na lewo od przelotów, idąc na wprost jest dużo trudniej) w Grupie Adepta. Droga rozwiązuje od dawna proszącą się o przejście lewą połać ściany filara z Drogą Płonki (Regina, Michał Czubak, Podzamcze, Przewodnik wspinaczkowy, Zawiercie 2009, poz. 6, str. 45). Krótkie, ale lite i treściwe.

Tegoroczne nowości Roberta to dwie drogi na Soczewce, lewy i prawy filar na wschodniej ścianie. Opowieści niemoralnej treści VI.4+ to ładna, logiczna linia, lewym filarem (Jura Środkowa, poz. 1, str. 52), rozwiązująca otwarty problem Darka Darkmana Piętaka i Marcina Kolarza Kanteckiego (Paweł Haciski, Jura 3, Warszawa 2010, poz. 1, str. 40) sprzed kilku lat, do którego ukończenia zabrakło woli i czasu. Druga droga (dawniej po części stara hakówka taterników śląskich) rozwiązuje prawą połać i filar wschodniej ściany. Totalna rozpusta VI.5 (Jura Środkowa, poz. 3, str. 52) zawiera krótki i hardy bald. Gratulacje dla Roberta za przysposobienie dwóch interesujących dróg na ścianie, która do tej pory oferowała jedynie jedną drogę Darka Sokołowskiego – Dezintegracja formy VI.6+ (Jura Środkowa, poz. 2, str. 52).


Soczewka – Robert na końcówce jednego z projektów (fot. Michał Jagielski)

Robert nie spoczął na laurach i rozpoczął prace nad prowadzeniem projektu Podarunek dla Pawła, na Wielkim Murze, na ścianie pn.- zach., w kompleksie Góry Birów, (Jura Środkowa, poz. 6, str. 31; Jura 3, poz. 11, str. 21) przygotowanego i ubezpieczonego w 2011 roku (projekt jako Aukcja dla Pawła, dedykowany Pawłowi Wyrwie powstał w wyniku akcji charytatywnej prowadzonej przez przyjaciół i znajomych Pawła), z którym do tej pory mierzył się Marek Karnecki, prognozując wycenę trudności na około VI.5.

Dla przypomnienia jedynie (a warto) zasady, które powstały w wyniku konsultacji środowiskowych dotyczących tej potencjalnej drogi:

 1. Intencją pomysłodawcy i ekipera drogi było poprowadzenie linii godnej adresata dedykacji, niedopuszczalne są zatem jakiekolwiek zmiany w jej rzeźbie lub przebiegu, jak i asekuracji (prace ekiperskie wykonano ze środków prywatnych, a całość przekazano w ręce dysponenta wymienionego niżej).
 2. Projekt ma charakter honorowy i jest bezterminowy w sensie rezerwacji (oznacza to brak możliwości przekształcenia go w projekt otwarty).
 3. Dysponentem projektu jest Marek Birbag Karnecki i z nim należy ustalać szczegóły dotyczące pracy i jej terminów nad projektem.
 4. Okresy próbne zmierzające do prowadzenia drogi są jednoroczne, liczone od czerwca roku bieżącego do czerwca roku następnego.
 5. O planowanym, ostatecznym prowadzeniu drogi należy poinformować Maćka Lessera Gajewskiego, tak by możliwe było wykonanie dokumentacji fotograficznej przejścia (mile widziane również powiadomienie kustoszy rejonu).
 6. Informację o otwarciu linii należy opublikować w dwóch co najmniej portalach wspinaczkowych climb.pl i wspinanie.pl, powiadamiając wcześniej kustoszy rejonu (Darkman, Duży).
 7. Ostateczna nazwa drogi musi zawierać element jednoznacznie kojarzący się z adresatem dedykacji, Pawłem Wyrwą.

Wracając do Roberta, z przyjemnością przekazuję również informację o rezerwacji kilku projektów na Górze Birów i Prawym Podzamczu. Będzie się zatem działo i o to chodzi. Co do rezerwacji to z satysfakcją odnotowujemy też prośby rezerwacyjne i ekiperskie Roberta Guzika – 5 projektów, Michała Jagielskiego (cyfra nie klęka) – 2 projekty, Grzegorza Rettingera (wiadomo – uroda linii i gwarancja nie/łamanej wyceny -:) – 3 projekty, Michała Czubaka (wielki powrót mocy) – 4 projekty i niżej podpisanego (takie tam małe formy gerontologiczne) – 5 projektów.

Ostatnie nowości z minionego weekendu to trzy nowe realizacje na Wielkim Murze: Zenek Blues VI (Jura Środkowa, poz. 8, str. 31; Jura 3, poz. 21, str. 12) – stara, lajtowa, ale urodziwa dedykacja również dla Pawła, Kataryniarz VI (Jura Środkowa, poz. 8a, str. 31) oraz Ogiery i Eunuchy VI.1+ (Jura Środkowa, poz. 7, str. 31) – autorstwo Darek Piętak. Z pozostałych projektów na wzmiankowanej formacji trwają prace nad Łowcą Nazistów (Jura Środkowa, poz. 5, str. 31), domniemane trudności około VI.2+ (autorstwo D. Piętak, M. Czubak) oraz projektem nr 4 i 11 (Jura Środkowa, str. 31) – autorstwo M. Gołąb, D. Piętak.


„Zenek Blues” – prowadzi D. Piętak (fot. Michał Czubak)

Prace inwentaryzacyjno – ekiperskie kustoszy rejonu przynoszą komplet asekuracji na Deszczowej Turni wraz z trzema nowymi projektami (uwaga – pętelki rezerwacyjne: prace w toku). Michał pracuje nad projektem Kopciuszek około VI.3+, a Darek nad Chimerą około VI.2 lub VI2+ (Kopciuszkiem będzie się można cieszyć lada moment, zaś Chimerę czeka opcja festina lente, bo starszy Pan musi trochę doładować ze względu na wyjątkowo niesprzyjający układ sekwencji w sąsiedztwie 100% Brutalności]. Przy okazji Michał uzupełnił dwa brakujące ringi na Lisku Chytrusku i asekuracja dla pełnej, 16-ringowej linii jest w tej chwili komfortowa i bezpieczna (Podzamcze, Przewodnik wspinaczkowy, poz. 3, str. 31).

Na sierpień zaplanowano prace nad kompleksowym oczyszczeniem Szarej Płyty ze starych złogów tablicy Mendelejewa, a pomoc zadeklarowali grotołazi zagłębiowskich klubów.


Michał Czubak podczas prac ekiperskich na drodze „Lisek Chytrusek”
(fot. Darkman)

Nieco wcześniejsze nowe realizacje na ścianie Okiennika Birowskiego (turnia z Diakonem) to poczynając od lewej: Stratocaster VI.1+ (Jura Środkowa, poz. 1, str. 30), Mesjasz nad Miasteczkiem VI.2 – ogranicznik naturalny od drogi Adoracja Pantofelka (Jura Środkowa, poz. 2-3, str. 30), Starszy Pan Magnezjuje VI.2+ (Jura Środkowa, poz. 3a-4, str. 30 – linia niezależna; Jura 3, poz. 4a, str. 21) – autorstwo D. Piętak.

Góra Birów tego lata jest niezwykle popularna, a wykładnię owej niezwykłości mogą stanowić przejścia zdecydowanie rzadko robionych dróg: Sanatorium pod Klepsydrą, Gandżówka, Ale miała, 1410, Hipnofotofilia, czy Akt w Antycznym Łożu i cóż… tak wymagnezjowanej Ms & Mr Tobołek nie widziano od czasu pierwszego prowadzenia, co  cieszy, bo droga jest wymagająca i czujna. Oczywiście Łzy sołtysa, zajęte są bez względu na pogodę i porę roku, co daje pewne pojęcie o zapotrzebowaniu na drogi, oscylujące wokół stopnia VI-VI+.


„Łzy Sołtysa” o dziwo puste (fot. Darkman)

Niestety opisywany rejon nie zapewnia ich zbyt wiele, zaś z niższymi trudnościami na drogach ubezpieczonych, o które wiele osób pyta, jest już kiepsko. Na wzmiankę zasługuje z całą pewnością tradycyjne przejście klasyczne Kankana VI.2 na Turni nad Obozem przez Marcina Opozdę, który zapowiada jeszcze inne klasyki rejonu pokonane w tym stylu, będącym kwintesencją wspinania (W podzamczańskich skałach Marcin jest autorem drogi Do serca przytul psa VI, poprowadzonej w stylu klasycznym właśnie, a ulokowanej na Miśku [Niedźwiedziu]).

Z ciekawszych doniesień, Szopen i Grzegorz pracują nad kilkunastoletnim już i zaniechanym projektem Roberta Nejmana na wschodniej ścianie Kamienia II (Obelisk). Droga, już oczyszczona, oferuje trudności w granicach VI.3, na około 12-metrowym odcinku wspinania. Czekając na prowadzenie życzymy chłopakom powodzenia! Co do ekipowania sąsiednich turniczek tej samej turni, wydaje się, że warto to głęboko przemyśleć, bowiem drogi o bardzo interesującej rzeźbie byłyby 2-wpinkowe, a ich charakter miałby postać ubezpieczonych boulderów. Może w istocie zostawić te skałki highbolowcom, a nawet wędkarzom?

Z innych starych projektów, Kaczor (Podzamcze, Przewodnik wspinaczkowy, poz. 2, str. 49) drogą Wachów z 1973 r. nie doczekał się przejścia klasycznego (próby Mariusz Roco – rezerwacja wygasła) i wraca jako projekt otwarty. Wspinaczka jest dozwolona, a projekt obity.

Podzamcze ma już okoliczność gościć w trzech podstawowych (nowożytnych) przewodnikach wspinaczkowych, co konkretnymi krokami zbliża topografię i historię tego rejonu wspinaczkowego do coraz bardziej szczegółowego i eliminującego białe plamy opracowania. Poniżej owe przewodniki i ich autorzy, dzięki wkładowi pracy których mamy i jak chcemy to wiemy, kto z kim i dlaczego. 

 • Podzamcze, Przewodnik wspinaczkowy, Regina, Michał Czubak, Zawiercie 2009
 • Jura 3, Paweł Haciski, Warszawa 2010
 • Jura Środkowa, Grzegorz Rettinger, Kraków 2012    

O historii i przewodnikach z Podzamczem w tle w innym przygotowywanym opracowaniu.

***

Darek Darkman Piętak

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Podzamczańskie allegro, ma non troppo [3]
  - Darku jeszcze zapomniałeś o poprowadzeniu "Superprostowania Shazzy" - przez…

  18-07-2012
  Birbag

  Opowieści nieziemskiej treści? [1]
  Z tego co pamiętam raczej "Opowieści niemoralnej treści" 4\/3!!

  18-07-2012
  Freddie Chopin

  Obelisk / Kamień od tyłu [1]
  Osobny wątek na kwestię małych skałek za Obeliskiem / Kamieniem…

  18-07-2012
  Freddie Chopin

  Garść informacji i korekt na temat nowych dróg na Górze Birów [8]
  Wszystkie nowe ścieżki na Górze Birów zyskały już powtórzenia, garść…

  4-08-2012
  Freddie Chopin

  Zapotrzebowanie na łatwe drogi [95]
  A propos tego: [b]Oczywiście Łzy sołtysa, zajęte są bez względu…

  6-08-2012
  McAron
  26-05 Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach
  Centrum Wspinania KLAMA.PL Szkoła Wspinania Dariusza Żurka
  25-05 Kurs skałkowy
  ABC WSPINANIA Szkoła Wspinania Krzyśka Wróbla - licencja PZA
  26-05 Kurs nauki i doskonalenia techniki wspinania (6 dni) - NOWOŚĆ
  Blondas.pl Sudecka Szkoła Wspinaczki Jarka Liwacza
  26-05 Kurs skałkowy
  Alpinizm i Wspinaczka Skalna 'VAMOS'