9 marca 2012 08:50

Gasherbrum I zdobyty zimą przez Polaków!

9 marca 2012 roku, około godziny 08:30 czasu lokalnego Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068m n.p.m.) w Karakorum, w Pakistanie.

Widok na kopułę szczytową GI z obozu III

Aktualnie Adam Bielecki i Janusz Gołąb, po krótkim odpoczynku w obozie III, schodzą w kierunku obozu II położonego na wysokości 6450 m n.p.m., gdzie czeka na nich kierownik wyprawy Artur Hajzer. O pełnym sukcesie będzie można mówić, gdy wszyscy himalaiści zejdą do bazy, co jest planowane na 10 lub 11 marca.

Adam Bielecki i Janusz Gołąb, w tle Gasherbrum I

Adam Bielecki i Janusz Gołąb, w tle Gasherbrum I

Adam Bielecki – 28 lat. Klub Wysokogórski Kraków. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 13 lat. Leader kilkudziesięciu wypraw w różne góry na 5 kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat, najmłodszego na świecie, samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri 7010m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu 8463 m bez użycia tlenu.

Janusz Gołąb – 43 lata. Klub Wysokogórski Gliwice. Wspina się od 1986 roku. Członek legendarnego tzw. „Wunder team”, który na przełomie wieków dokonał serii najznakomitszych wspinaczek o charakterze alpejskim w historii polskiego alpinizmu. Były to między innym zimowe przejścia ściany Troll Wall w Norwegii, Grandes Jorasses w masywie Mont Blanc, Eiger w Alpach. Nie brakowało ekstremalnych wspinaczek na Alasce, Grenlandii. Uczestnik głośnej wyprawy w góry Patagonii „Pepsi na Max”. Zwieńczeniem alpejskich sukcesów było wytyczenie nowej drogi na wielkiej ścianie Kedar Dome w Himalajach Gharwalu. Janusz Gołąb jest laureatem prestiżowej nagrody Kolosy; odznaczony został Medalem Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.

Wejście odbyło się tzw. drogą japońską od strony północno zachodniej. Zdobywcy dokonali wejścia bez użycia aparatury tlenowej.  Wyprawa założyła bazę 21 stycznia 2012 roku, szczyt został zdobyty 49 dnia od rozpoczęcia akcji górskiej.

Wejście jest drugim w historii zimowym wejściem na ośmiotysięcznik w Karakorum. Kierownikiem wyprawy jest Artur Hajzer, a  kierownikiem bazy alpinistka Agnieszka Bielecka. Ponadto wyprawa korzystała z pomocy dwóch wspinaczy pakistańskich (Ali Sadpara oraz Shaheen Baig). Wyprawa jest współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i PKN Orlen.

Od strony południowej do szczytu zbliża się trzyosobowy zespół innej, międzynarodowej wyprawy w składzie: Gerfried Goeschl (Austria), Cedric Hahlen (Szwajcaria) oraz Nissar Sadpara (Pakistan). Wczorajsze wiadomości od zespołu były bardzo optymistyczne, jednak wbrew oczekiwaniom musieli zabiwakować na wysokości 7700 m. Mimo dużego zmęczenia planują oni wejście na szczyt dzisiaj w godzinach popołudniowych. Jeżeli zdobędą szczyt prawo do miana pierwszych zimowych zdobywców będzie się należało całej piątce.

Inni uczestnicy tej międzynarodowej wyprawy Alex Tixon i Polka Tamara Styś, którzy również podjęli próbę zdobycia szczytu, schodzą na dół po biwaku na wysokości 7200 m. Są już w pobliżu miejsca poprzedniego biwaku.

Pozdrowienia od całego zespołu

Źródła: Polski Himalaizm Zimowy

Wejście Adama Bieleckiego i Janusza Gołębia to kolejny wielki polski sukces w himalaizmie zimowym. Statystyka zimowych wejść przemawia zdecydowanie na naszą korzyść:

 • 9 ośmiotysięczników zdobytych przez polskich wspinaczy (w tym jeden, Shisha Pangma, przez zespół polsko-włoski)
 • 2 ośmiotysięcznik zdobyte przez zespoły bez udziału Polaków (Makalu, Gasherbrum II)

Na krótkiej już liście czekających na zimowych zdobywców ośmiotysięczników zostały „tylko” trzy:

 • K2,
 • Broad Peak,
 • Nanga Parbat.

Pierwsze zimowe wejścia na ośmiotysięczniki:

 • Mount Everest (8848 m) – 17 lutego 1980 r. – Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy. Narodową wyprawę poprowadził Andrzej Zawada.
 • Manaslu (8156 m) – 12 stycznia 1984 r. – Maciej Berbeka i Ryszard Gajewski. Kierownikiem zakopiańskiej wyprawy był Lech Korniszewski.
 • Dhaulagiri (8167 m) – 21 stycznia 1985 r. – Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka. Wyprawą Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego kierował Adam Bilczewski.
 • Cho Oyo (8153 m) – 12 lutego 1985 r. – Maciej Berbeka i Maciej Pawlikowski. Kierownikiem polsko-kanadyjskiej wyprawy był Andrzej Zawada. Trzy dni później tą samą drogą weszli: Zygmunt Heinrich i Jerzy Kukuczka.
 • Kangczendzonga – (8598 m) – 11 stycznia 1986 r. – Krzysztof Wielicki i Jerzy Kukuczka. Kierownikiem wyprawy Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego był Andrzej Machnik.
 • Annapurna (8091 m) – 3 lutego 1987 r. – Artur Hajzer i Jerzy Kukuczka (kierownik wyprawy).
 • Lhotse (8511 m) – 31 grudnia 1988 r. – w noc sylwestrową stanął na szczycie Krzysztof Wielicki. Kierownikiem polsko-belgijsko wyprawy był Andrzej Zawada.
 • Shisha Pangma (8027 m) – 15 stycznia 2005 r. – Piotr Morawski i Simone Moro (Włochy). Kierownik wyprawy – Jan Szulc.
 • Makalu (8463 m) – 9 lutego 2009 – Simone Moro (Włochy) i Denis Urubko (Kazachstan).
 • Gasherbrum II (8036 m) – 2 lutego 2011 – Simone Moro (Włochy), Denis Urubko (Kazachstan), Cory Richards (USA).
 • Gasherbrum I (8068 m) – 9 marca 2012, Adam Bielecki, Janusz Gołąb • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  GASHERBRUM I ZDOBYTY!!! [109]
  GASHERBRUM I ZDOBYTY!!! PIERWSZEGO ZIMOWEGO WEJŚCIA DOKONALI ADAM BIELECKI I…

  9-03-2012
  rodan

  Gołąb poleciał wysoko [11]
  Ale wiadomość. Szacun. Teraz tylko trzymajmy kciuki za udane zejście…

  9-03-2012
  sztaba