16 stycznia 2012 15:31

Nowe schronisko w masywie Mont Blanc

W połowie października ubiegłego roku zakończono montaż nowego schroniska w masywie Mont Blanc, które jest zlokalizowane w miejscu starego schronu Gervasuttiego na skalnej grzędzie ponad lodowcem Fréboudze po włoskiej stronie masywu.


Nowy schron z rozciągającym się poniżej lodowcem Fréboudze
i Doliną Ferret (fot. Leapfactory.it)

Stare drewniane schronisko Gervasuttiego znajdujące się na wysokości 2835 m zbudowano w 1948 roku, a ostatni raz remontowane było 50 lat temu. Schron ten był punktem startowym do wspinaczek na grani Hirondelles na Grandes Jorasses, stanowiąc jednocześnie miejsce, do którego zdążały przed zmrokiem zespoły po wspinaczce na Petites Jorasses lub Aiguille de Leschaux po francuskiej stronie masywu.

Nowy schron ze względu na futurystyczną architekturę budził kontrowersje, a przeciwnicy argumentowali, że jego wygląd zupełnie nie wpasowuje się w otoczenie. Ostatecznie jednak projekt bazujący na modułach przeszedł i rozpoczęto jego realizację.


Nowy schron ze wschodnią ścianą Grandes Jorasses w tle
(fot. Leapfactory.it)

Każdy z modułów został przetransportowany na miejsce helikopterem, a ogólny koszt całej operacji zamknął się w kwocie 250 000 Euro. Jaskrawo kolorowa tuba o wadze 2,5 tony i powierzchni 30 m2 mieści 12 łóżek oraz wyposażoną kuchnię. Bryła nowego schroniska jest częściowo zawieszona w powietrzu ponad lodowcem i pokryta panelami słonecznymi do pozyskiwania naturalnej energii.

O ile stary schron był ciężko zauważalny z góry, nowemu raczej to nie grozi. Schronisko noszące imię znanego włoskiego alpinisty Giusto Gervasuttiego zostanie oficjalnie otwarte wiosną 2012 roku, tak aby przed sezonem letnim służyć działającym w tym rejonie wspinaczom. Na stronie internetowej, która ma być stworzona będzie można dokonywać rezerwacji.

Wilan

Źródła: thebmc.co.uk

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  sheck: Re: Grań Kościelców
  Zespół odnaleziony...

  sheck: Re: Grań Kościelców
  Młoda dziewczyna i ok 40 letni "wspinacz" w białych kaskach :D...

  Zbychu: Re: Grań Kościelców
  Jaki skład osobowy miał? Moi znajomi tam działali w środę, a na pewno Twojego posta tutaj nie p...

  25-07 Kurs skałkowy
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  29-07 Kurs skałkowy
  8 SZKOŁA WSPINANIA ÓSEMKA
  27-07 Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych
  8 SZKOŁA WSPINANIA ÓSEMKA
  24-07 Kurs skałkowy
  8 SZKOŁA WSPINANIA ÓSEMKA

  Archiwa