15 listopada 2011 10:32

Deklaracja Nieśmiertelności nagrodzona na Festiwalu Filmów Górskich w Grazu

W sobotę 13 listopada zostały rozdane nagrody podczas 23. Festiwalu Filmów Górskich w Grazu. Wśród nagrodzonych w kategorii: Wspinanie w skale i lodzie wygrała Deklaracja Nieśmiertelności w reżyserii Marcina Koszałki, zdobywając statuetkę – Alpin Kamera in Gold. W imieniu reżysera, nagrodę odebrał  niżej podpisany.


Po prawej stoi Robert Schauer, w środku Andrzej Marcisz
(fot. Atelier Heimo Binder / Berg + Abenteuerfilmfestival Graz)

W uzasadnieniu Jury Festiwalu napisało:

Filozoficzny film wspinaczkowy o wiecznej młodości. Słynny polski wspinacz nie może pogodzić się z własnym starzeniem się i spadkiem wydajności fizycznej. Ten artystyczny film opowiada nie tylko o wspinaniu, ale ukazuje pewien uniwersalny dramat.


(fot. Andrzej Marcisz)

Festiwal w Grazu to ogromna impreza, kierowana przez Roberta Schauera – partnera Wojtka Kurtyki z dziejowego przejścia Świetlistej Ściany Gasherbruma IV. Do konkursu zgłoszono ponad 250 fimów, do rywalizacji dopuszczono 85 produkcji, która odbywała się w pięciu kategoriach tematycznych.

Nagrody przyznało pięcioosobowe grono jurorów, które każdego roku jest inne. W poprzednich latach, dwukrotnie w Jury zasiadał Alek Lwow, obecny także w tym roku jako gość honorowy . W jego opinii, między innymi ze względu na stosunkowo wysokie nagrody Festiwal w Grazu cieszy się bardzo dużym poważaniem i rokrocznie o trofea walczą tu niemal wszystkie nowe produkcje.

Na Festiwalu można było również zobaczyć króciutką etiudę Wojtka Kozakiewicza – Need for Speed, która nawiasem mówiąc spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem przez oglądającą publikę.

Zakwalifikowana była także inna polska produkcja – Co wydarzyło się na Wyspie Pam. Jednak do Grazu dotarły także echa kontrowersji związanych z przejściem, które dokumentuje ten film – niemal pierwsze słowa jakimi nas przywitano to: What really hapend on Pam Island?

Główną Nagrodę Festiwalu otrzymał 90 minutowy film niemieckiej reżyserki – Goodbay Tibet. To ujmująca opowieść o losie tybetańskich dzieci, których matki, w nadziei, że znajdą tam lepszy byt, wysyłają poprzez przełęcz Nangpa La (ponad 6000 m npm) do Nepalu.  Każdemu polecam.

W Grazu – przez dwa dni, które tam spędziłem – obejrzałem masę świetnych produkcji. Część z nich będzie można zobaczyć również podczas KFG w Krakowie i co ważne z polskimi napisami.

Andrzej Marcisz

Deklaracja Nieśmiertelności, to artystyczny dokument i portret o dramacie przemijania i marzeniach o nieśmiertelności. Jego bohaterem jest Piotr Szalony Korczak, wspinacz, który wywarł ogromny wpływ na polskie wspinanie sportowe. Patrz Deklaracja Nieśmiertelności – recenzja.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum