26 stycznia 2011 13:07

Najsilniejsze palce na świecie

Równolegle z cyklem treningowym startujemy z serią tekstów o kontuzjach, które stanowią niestety bardzo często nieodłączny element wspinania. Stąd wspinanie.pl postanowiło przygotować ABC pierwszej pomocy przy kontuzjach. Tym razem wprowadzenie do tematu, a za chwilę I część poradnika.

***

Z dłoni wspinacza chiromanta wyczyta niewiele, za to ortopeda… Zdiagnozować zdiagnozuje, ale nie jest w stanie zrozumieć, że naciągnięty mięsień glistowaty dłoni może mieć decydujący, jakże bolesny wpływ na nasze życie i „psychę” w ciągu najbliższych paru miesięcy…

  • Najsilniejsze palce na świecie

Nie jest żadnym odkryciem, że ręce, a dokładniej siła palców to podstawa rozwoju wspinaczkowej kariery. Ale warto sobie uświadomić, jakie siły przez nie przepływają i jakie siły na nie działają. W ubiegłym roku w Hiszpanii przeprowadzono badania na grupie 38 sportowców – 19 wspinaczy i 19 uprawiających inne dyscypliny sportu, w których również podstawą jest chwyt (trzymanie) m.in. ciężarowców, oszczepników i żeglarzy sportowych.

Pierwszy pomiar miał na celu zbadanie siły maksymalnej palców. Przeprowadzony został na dynamometrze – każdy wykonywał 3 powtórzenia z minutową przerwą pomiędzy nimi, kolejno na obydwu rękach. Drugi pomiar badał wytrzymałość mięśni, a polegał na minutowym utrzymaniu maksymalnego skurczu izometrycznego w mięśniach.


Kamil Ferenc na "A Muerte" 8c+/9a w Siuranie, na zdjęciu powiększono i zaznaczono
dwa rodzaje chwytów – A: zamknięty (łuczek) i B: otwarty (na wyciąganie)

Wyniki pokazały, że średnia siły maksymalnej wypada zdecydowanie lepiej u wspinaczy niż u pozostałych sportowców. Przeciętnie dominująca ręka doświadczonego wspinacza ściska z siłą 63,21 kg, a ręka niedominująca 59,79 kg, podczas gdy inni sportowcy osiągnęli odpowiednio 53,26 kg i 50 kg. W teście na wytrzymałość siłową mięśni, grupa kontrolna sportowców zalicza wyraźny spadek siły w stosunku do wytrzymałości siłowej wspinaczy.

Cyklowi artykułów "ABC pierwszej pomocy przy kontuzjach" patronuje Salewa
  • a tak często się psują

Niestety nic za darmo. Ekstremalne warunki pracy rąk i palców, a przede wszystkim powtarzanie identycznych ruchów to najczęstsza przyczyna mikrourazów i specyficznego przeciążenia ręki. Hiszpańskie statystyki podają, że jeśli się wspinasz 2-3 razy w tygodniu, prawdopodobieństwo doznania kontuzji w ciągu najbliższych 6 miesięcy wynosi aż 60 %. Z kolei 80% przypadków to uszkodzenia górnej części ciała, z czego 55% dotyczy ogólnie rąk (i ramion). Same zaś kontuzje i przeciążenia związane ze wspinaniem w 80% dotykają stawów palców, nadgarstka, łokci i barków.


Kinga Ociepka na "Six Clopes" w Saint Leger – mistrzyni chwytu na wyciąganie (otwartego)
fot. Maciek Oczko (Marmot team / wspinanie.pl)

Do najczęstszych urazów wspinaczkowych należą:

  • zapalenie ścięgna i pochewki maziowej,

  • naderwanie lub zerwanie troczka,

Najbardziej narażonym na kontuzje palcem jest palec serdeczny (czwarty) i troczek A2.


Dłoń z oznaczonymi palcami, więzadłami oraz paliczkami
(oprac. Xenia Oczko na podstawie Campbase)

  • Nie zapinaj

Co do przyczyny większości kontuzji wszystkie mądre źródła są zgodne: chwyt na łuczek (chwyt zamknięty) jest najprostszą i najszybszą drogą do różnorakich kontuzji palców. Podstawową formą zapobiegania urazom jest po prostu chwytanie na wyciąganie (chwyt otwarty).


Piotr Bunsch na "Pata Negra" 8c – piękny przykład chwytu na łuczek
fot. Maciek Oczko (Marmot team / wspinanie.pl)

Statystyki są jednak okrutne. Wcześniej czy później kontuzja dopadnie każdego, dlatego w sposób przystępny i zrozumiały dla wszystkich sfrustrowanych swoimi bolącymi palcami wspinanie.pl przygotowało ABC pierwszej pomocy przy kontuzjach wspinaczkowych. Pierwszy odcinek pt. "Zapalenie pochewki maziowej ścięgna" już niebawem.

Źródła:

  • www.kinescalade.com
  • Pablo Terron, Lesion de la Polea A2 en escaladores, Campbase Nr 76, Iunio 2010
  • Francois Moutet, La main du grimpeur : apercus pathologiques, [w] Escalade et Performance, Ed. Amphora 2004
Cyklowi artykułów "ABC pierwszej pomocy przy kontuzjach" patronuje Salewa

Xenia Oczko




  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Kontuzje [9]
    Dobra robota! Wytlumaczone jak "krowie na rowie" i przez to…

    26-01-2011
    Hubson

    Podklad kontuzji [2]
    "Co do przyczyny większości kontuzji wszystkie mądre źródła są zgodne:…

    26-01-2011
    jerrygwizdek