11 kwietnia 2010 08:01

Złote Czekany 2010 przyznane!

Wczoraj, 10 kwietnia, przyznano Złote Czekany (Piolets d’Or). Laureatami zostali Jed Brown, Kyle Dempster (USA) i Bruce Normand (Szkocja) oraz Kazachowie Denis Urubko i Borys Dedeszko.

Złoty Czekan (Piolets d'Or)

Złote Czekany, najbardziej prestiżowa nagroda alpinistyczna, zostały przyznane już po raz osiemnasty. W tym roku impreza rozłożona na kilka dni (7-10 kwietnia) odbywała się w sercu Alp w dwóch alpejskich kurortach: we francuskim Chamonix i leżącym po drugiej stronie masywu Mont Blanc włoskim Courmayeur.

Reinhold Messner
Reinhold Messner odbiera Złoty Czekan 2010 za całokształt
(fot. Pascal Tournaire/pioletsdor.org)

9 kwietnia odbyła się ceremonia wręczenia nagrody Złotego Czekana za całokształt dokonań górskich. W tym roku otrzymał ją wspinacz, ale i polityk, mecenas kultury gorskiej Reinhold Messner, pierwszy zdobywca wszystkich ośmiotysięczników.

10 kwietnia ogłoszono laureatów Złotych Czekanów za dokonania w 2009 roku. Spośród 5 nominowanych Jury za najbardziej wartościowe uznało dwa przejścia:

wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu (8201 m) w Nepalu przez Denisa Urubko i Borysa Dedeszko (Kazachstan). Wraz z wejściem na Cho Oyu Urubko został 15 zdobywcą „Korony Himalajów” (dziewiątym, który uczynił to bez tlenu) i zajęło mu to dziewięć lat. Wytyczona w dniach 11-16 maja droga liczy 2600 metrów i została wyceniona na M6, 6b, A2/A3.

Denis Urubko i Borys Dedeszko ze Złotym Czekanem
Borys Dedeszko i Denis Urubko ze Złotym Czekanem

(fot. Pascal Tournaire/pioletsdor.org)


Drogi na pd. – wsch. ścianie Cho Oyu: kolor czerwony to planowany przebieg nowej drogi Urubko-Dedeszko. Rzeczywista linia nieco odbiega od planowanej powyżej wys. 7600 m; kolor zielony to polska droga z zimy 1985; kolor niebieski to z kolei droga niemiecko-austriacka A. Furtner i E. Kolbmüller, 1978
(fot. russianclimb.com, topo Janusz Kurczab)

oraz

przejście północnej ściany Xuelian West (6422 m) w chińskim Tien Szaniu przez zespół: Jed Brown, Kyle Dempster (USA) oraz Bruce Normand (Szkocja). Wytyczona przez nich w dniach od 26 do 30 sierpnia droga The Great White Jade Heist liczy 2650 metrów długości, dodatkowo oprócz skomplikowanego przebiegu oferuje wysokie trudności techniczne sięgające WI5, M6 i skalnych trudności piątego stopnia.


Jed Brown, Kyle Dempster i Bruce Normand ze Złotym Czekanem
(fot. Pascal Tournaire/pioletsdor.org)


„The Great White Jade Heist” biegnąca zachodnią granią Xuelian Feng z zaznaczonymi biwakami (fot. Jed Brown)

Złoty Czekan jeszcze dwa lata temu przeżywał ogromny kryzys. Kryzys tak duży, że nagrody za 2007 rok nie zostały przyznane. Wielu czołowych wspinaczy kwestionowało kryteria, jakie stosowano przy przyznawaniu tej najsławniejszej nagrody alpinistycznej (patrz np. artykuł Steve’a House’a – Przyszłość Złotego Czekana).

Wydaje się, że pomogła zmiana formuły oraz rozszerzenie kapituły. Złoty Czekan od 2008 roku zmienił swą nazwę na Złote Czekany, po to, by Jury mogło nagrodzić wiele równorzędnych przejść i uniknąć kontrowersji. Doszla też kategoria za całoksztalt działalności. Skład Jury, przedtem zdominowany przez francuskie środowisko wspinaczkowe, stał się bardziej międzynarodowy. Wydaje się zatem, że Złoty Czekan kryzys ma już za sobą.

Mysza

Źródła: kairn, pioletsdor.org

Złoty Czekan (rok przejścia):

Rok Zwycięzcy Przejście
2008 Kazuya Hiraide, Kei Taniguchi Pierwsze przejście południowo-zachodniej ściany Kamet (7756m, Indie). Kei Tanihuchi została pierwszą kobietą wyróżnioną tą prestiżową nagrodą [news]
Fumitaka Ichimura, Yusuke Sato, Kazuki Amano Nową droga na północnej ścianie Kalanka (6931m, Indie) [news]
Ueli Steck, Simon Anthamatten Pierwsze przejście północnej ściany Tengkampoche (6500m, Nepal) [news]
Walter Bonatti – Złoty Czekan za całokształt
2007 w tym roku nie przyznano Złotego Czekana
2006 Marko Prezelj, Boris Lorenčič Nowa droga północno-zachodnim filarem Chomolhari (7350 m) w Tybecie [news]
2005 Steve House, Vince Anderson Wytyczenie w stylu alpejskim nowej drogi na ścianie Rupal na Nanga Parbat [news]
2004 11-osobowy zespół – kierownik Alexander Odintsov Direttissima Rosyjska (6b/A3+, M6 – 2100m) w stylu oblężniczym na północnej ścianie JANNU 7710m [news]
2003 Valery Babanov, Yurij Koshelenko Przejście południowego filara Nupste [news]
2002 Paul Ramsden, Mick Fowler Wytyczenie w stylu alpejskim nowej drogi Centralnym Kuluarem na pn. ścianie Siguniang (6 250 m) w Chinach
2001 Valery Babanov Wytyczenie samotnie nowej drogi na Meru Central
2000 Thomas Huber, Iwan Wolf Przejście północnego filara Shivling (6543m)
1999 Lionel Daudet, Sébastien Foissac Przejście południowo-wschodniej ściany Burkett Needle
1998 Andrew Linblade, Athol Whimp Przejście północnej ściany Thalay Sagar
1997 Rosyjski zespół z Jekaterynburga – kierownik Sergey Efimov Przejście dziewiczej północnej ściany Makalu
1996 Tomaž Humar, Vanja Furlan Nowa droga na wschodniej ścianie Ama Dablam
1995 Andreas Orgler, Heli Neswadba, Arthur Wutsher Wytyczenie wielu nowych dróg w rejonie lodowca Ruth na Alasce, a zwłaszcza drogi na południowej ścianie Mt.Bradley
1994 Francois Marsigny, Andy Parkin Nowa mikstowa droga Cerro Torre
1993 Francuska ekspedycja młodzieży (średnia wieku 20 lat) Przejścia w górach Pamiru
1992 Michel Piola, Vincent Sprungli Dans l’Oeil du Cyclone nowa droga na wschodniej ścianie Torre Sud del Paine w Patagonii
1991 Andrej Stremfelj, Marko Prezelj Przejście południowego filara i wejście na południowy wierzchołek Kanczendzongi (8476m)



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    "Odbiera złotego czekana"? [2]
    Odbiera się "złoty czekan" a nie "złotego czekana".

    11-04-2010
    simba