22 lutego 2010 08:57

"Siedem Sióstr" w Norwegii

Siedem sąsiadujących ze sobą wodospadów spływających do Geirangerfjord to jedna z najbardziej znanych atrakcji turystycznych w Norwegi. Nazywane „Siedmioma siostrami” (De syv sostre) 400-metrowe wodospady zamarzają niezwykle rzadko. Tymczasem tegoroczne siarczyste mrozy skłoniły grupę norweskich wspinaczy do sprawdzenia warunków i ewentualnego zmierzenia się z lodowymi liniami.


„Siedem Sióstr” w Geirangerfjord (fot. Sindre Saether)

Na początku lutego Bjarte Bo, Henki Flatlandsmo, Eiliv Ruud i Sindre Saether wynajęli łódź i po udaniu się do fjordu stwierdzili, że utworzyły się dwie lodowe linie. Po podzieleniu się na dwa zespoły postanowili spróbować wspinaczki lewym z powstałych lodospadów. Pierwsze 100 metrów lodu pokonali bez asekuracji, docierając do niedużej jaskini. Pozostałe 300 metrów, pokonane już z asekuracją, okazało się fantastyczną lodową wspinaczką w grubym i szerokim lodzie.

Słabsza miejscami jakość lodu wymusiła na obu zespołach wspinaczkę w tej samej linii, co opóźniło trochę tempo poruszania się. Ostatnie wyciągi pokonali już po zmroku, po czym zjazdami wrócili w dół ściany do pozostawionej pod lodospadem łodzi. Pokonaną linię nazwali De syv ostre i wycenili na WI6.


Wspinaczka na "De syv ostre" WI6 (fot. Sindre Saether)

Parę dni później, nie wiedząc o wspinaczce na De syv sostre, pod lodospadami pojawiła się kolejna grupa wspinaczy w składzie Sigurd Felde, Anders Mordal i Eivind Nordeide, która pokonała lodospad na prawo nazywając go Syvsoversostra (WI6, 400 m).


Eivind Nordeide na "Syvsoversostra" (WI6, 400 m)
(fot. Anders Mordal)

W połowie lutego wytyczono kolejne trzy nowe linie liczące od 350 do 400 metrów długości: Alterbekken (WI6) Bo i Saether, Horvadraget (WI5+) Flatlandsmo, Ole Ivar Lied i Trym Saeland oraz Skageflasiget (WI6-) Flatlandsmo, Saeland i Saether.

Zdaniem Bjarte Bo bieżąca zima jest najzimniejsza w Norwegii, odkąd zaczął się wspinać 20 lat temu. Tegoroczne warunki wyjątkowo sprzyjały tworzeniu się lodu tam, gdzie dotychczas miało to miejsce bardzo rzadko, czyli na dużych wodospadach. Jego zdaniem jest mało prawdopodobne, aby lodospady tworzące „Siedem Sióstr” miały wcześniej przejścia. Potencjał tego miejsca, jak mówi Bo, jest jeszcze duży i w planach jest kilka linii. Będą to już jednak w dużej mierze drogi mikstowe.

Wilan

Źródła: Alpinist
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum
  03-04 Kurs skałkowy
  Free Climbing - Szkoła Wspinania - Rafał Pietrasiak
  01-04 Kurs nawigacji w terenie górskim
      COS - PZA "Betlejemka"
  04-04 Kurs skałkowy
  Kilimanjaro Szkoła Wspinania Waldek Niemiec
  01-04 Kurs lawinowy
  Agencja Trekking Sport www.trekking.com.pl