8 września 2009 08:01

Arco Rock Master 2009, zawody na czas – zwycięstwo Edyty Ropek!!!

Edyta Ropek zwyciężyła w konkurencji na czas na zawodach Rock Master w Arco – jednej z najbardziej prestiżowych imprez wspinaczkowych na świecie!

Triumf Edyty (fot. rockmaster.com)

W tych historycznych zawodach mogą startować jedynie najlepsi zawodnicy na świecie, kwalifikujący się z pierwszych dziesięciu miejsc rankingu IFSC oraz ci wskazani przez organizatora. Na czasówkach reprezentowała nasz kraj aż czwórka zawodników, którzy zaliczyli bardzo udane starty: Edyta Ropek (MKS Tarnovia), Monika Prokopiuk (Skarpa Lublin), Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) i Łukasz Świrk (SMG Lubin). Do finałowej ósemki awansowała aż trójka naszych zawodników, ta sztuka nie udała się jedynie Jędrzejowi Komosińskiemu.

Finał panów – zwycięża Libor Hroza (fot. rockmaster.com)

W kolejnych biegach Monice Prokopiuk nie udało się pokonać Luceli Blanco z Wenezueli, a Łukasza Świrka wyeliminował jej kolega Manuel Escobar (ostatecznie drugi) i uplasowali się na szóstej pozycji. Edyta Ropek pewnie pokonała kolejne zawodniczki uzyskując coraz lepsze czasy. Jednak prawdziwy popis swoich umiejętności nasza najlepsza biegaczka pokazała w finale eliminując gwiazdę rosyjskiej reprezentacji Ksenię Aleksjewą i ustanawiając nowy rekord ściany – 10,32 sekundy!

Podium pań: 3. miejce – Lucelia Blanco, 2 miejsce – Ksenia Aleksjewa, 1. miejsce – Edyta Ropek! (fot. rockmaster.com)

W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Czech Libor Hroza, który w biegu finałowym uzyskał czas 7,21 sekundy. Na drugiej pozycji uplasował się wspomniany już zawodnik z Wenezueli Manuel Escobar, zaś trzeci był rosyjski mistrz Sergiej Synitsyn.

Podium panów: 3. miejce – Sergiej Synitsyn, 2 miejsce – Manuel Escobar, 1. miejsce – Libor Hroza (fot. rockmaster.com)