3 sierpnia 2007 08:01

Dach Świata klasycznie!

26 lipca po raz kolejny przypomniał o sobie sławny Alexander Huber, przechodząc klasycznie niesamowity „Dach Świata” na Cima Ovest (Tre Cime di Laveredo, Dolomity).


Tre Cime di Laveredo i „Dach Świata”

Alex odhaczył drogę o trudnościach A3 wytyczoną w 1968 roku przez Szwajcarów (Gerd Baur oraz bracia Walter i Erich Rudolph), o której tak pisał ś.p. Staszek Kalita w „GÓRACH”:

„Drugim ze wspomnianych przejść już z końca okresu fascynacji techniką hakową, była droga Szwajcarów […], prowadząca przez geometryczny środek największego spiętrzenia słynnego Dachu Świata na północnej ścianie Cima Ovest. Gigantyczny zespół okapów sprawiających, iż przy największej ulewie kilkudziesięciometrowa strefa u podstawy ściany jest zupełnie sucha, był zaledwie muśnięty przez wspomnianą wyżej drogę […] z 1959 roku.

Trójka alpinistów mozolnie przenitowała monstrualną przewieszkę, tworząc drogę, która nie cieszy się wielką popularnością. Do przejścia klasycznego nikt się chyba poważnie (a może i w ogóle) nie zabierał, a monotonne przepinanie ławeczek w największej ekspozycji świata nikogo w tej chwili specjalnie nie pociąga…”

Alex nie wspinał się dokładnie w linii przeprowadzonej przez Szwajcarów. Jego klasyczny wariant, pokonujący 40-metrowy okap, najpierw idzie trochę z lewej od linii oryginalnej, następnie ją przecina, a potem biegnie z prawej.


Alex ubezpiecza pierwszy wyciąg – wariant klasyczny na czerwono, linia oryginalna na czarno

Alex na patentowanie i ubezpieczanie drogi poświęcił 19 dni. Droga jest bardzo atletyczna – długie i efektowne ruchy pomiędzy, jak pisze sam Alex, często zadziwiająco dużymi chwytami. Asekuracja, pomimo wbitych spitów, jest wymagająca.

Droga pokonuje „Dach Świata” w dwóch wyciągach, ponieważ w ok. 2/3 okapu Alexowi udało się znaleźć „no hands rest” i w tym miejscu zainstalował stanowisko.

Alex wycenił drogę na 8c (XI-/XI), podobnie jak inną swoją realizację na Cima Ovest, Bellavistę, biegnącą na lewo od „Dachu Świata”.

Mysza

Źródła: bergsteiger.de, GÓRY

Więcej newsów o Alexie Huberze.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  adamniemalysz: Re: Główna Grań Tatr dla Grześka
  Może przez Ciebie. Patrz post wcześniej: https://wspinanie.pl/forum/read.php?7,659453,659705...

  adamniemalysz: Re: Główna Grań Tatr dla Grześka
  Główna Grań Tatr składa się z Tatr Bielskich, Wysokich i Zachodnich. Zarówno w Bielskich jak ...

  rocko: Nowy przyrząd treningowy (+18)
  https://www.youtube.com/watch?v=e9BZz_GgeV0...

  22-08 Kurs skałkowy
  CERRO Szkoła Wspinania - licencja PZA
  21-08 Kurs skałkowy
   COS-PZA "Betlejemka"
  26-08 Kurs wspinaczki wielowyciągowej
  Kilimanjaro Szkoła Wspinania Waldka Niemca i Piotra Sztaby
  26-08 Kurs skałkowy
  Kilimanjaro Szkoła Wspinania Waldka Niemca i Piotra Sztaby

  Archiwa