Rusza trzecia edycja Jedynki!

Już po raz trzeci zostanie w tym roku przyznana prestiżowa nagroda środowisk wspinaczkowych „Jedynka”. 15 listopada zostanie ogłoszona lista nominacji, natomiast finałową szóstkę, zgodnie z regulaminem, poznamy 1 grudnia. Wręczenie nagrody i ogłoszenie zwycięzcy nastąpi na IV Krakowskim Festiwalu Górskim.


„Jedynkę” zaprojektował i wykonał Jan Śliżewski

Skład Kapituły poszerzył się w tym roku o Grzegorza Grochala, co pozwoli na pełną reprezentację wszystkich stylów i pokoleń w składzie jury. Przyjęta też została innowacja, polegająca na przyznaniu jednego głosu w Kapitule środowisku wspinaczkowemu – głosowanie „środowiskowe” odbędzie się za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie wspinania.pl.

Obecnie przystępujemy do ustalania listy nominacji i w związku z tym proszę koleżanki i kolegów o zgłaszanie kandydatur (lub ich listy) na forum. Wszystkie propozycje zostaną sumiennie rozpatrzone!

Z pozdrowieniami

Artur Paszczak

Rok Przejście Kto
2005 Piotr Morawski pierwsze zimowe wejście na Shisha Pangma 8027m [news, artykuł]
2004 Krzysztof Belczyński
Bogusław Kowalski
Wojciech Wiwatowski
Torre Sur, południowa ściana Trzeci Stopień Wyobcowania, VI, A4 VI+, Patagonia

 

Zasady działalności Kapituły Nagrody Środowisk Wspinaczkowych „Jedynka”

„Jedynka” jest nagrodą wszystkich środowisk wspinaczkowych. Do nagrody, przyznawanej tylko jednej osobie/zespołowi/wyprawie raz do roku, nominowani są pretendenci zgłoszeni przez członków Kapituły.

„Jedynka” może być przyznana zarówno za konkretne osiągnięcie jak i za całość działalności w danym roku.

„Jedynka” jest z założenia nagrodą arbitralną, ponieważ porównuje ze sobą trudno porównywalne dyscypliny, takie jak himalaizm, alpinizm, wspinaczka skałkowa, sportowa, a nawet ski-extreme. Jest również w pewnym stopniu subiektywna, bo każdy z członków Kapituły ocenia zgłoszenia według własnych kryteriów. Biorąc jednak pod uwagę przede wszystkim jakość danego osiągnięcia, jego relację do innych polskich i światowych sukcesów, takich porównań można dokonywać.

I. Zasady ogólne

  1. „Jedynka” jest nagrodą wszystkich środowisk wspinaczkowych i ma charakter ponad-organizacyjny.
  2. „Jedynka” z definicji jest nagrodą indywidualną i niepodzielną, w związku z czym  nie posiada pod-kategorii, oraz przyznawana jest tylko jednemu osiągnięciu w danym roku spośród wszystkich zgłoszonych nominacji, spośród wszystkich dziedzin alpinizmu.
  3. Dziedzinami alpinizmu w rozumieniu nagrody są wszystkie te sportowe działalności górskie, które członkowie kapituły uznają za związane z alpinizmem i uwzględnią w swoich nominacjach.

II. Skład  Kapituły

  1. W skład kapituły NSW „Jedynka” wchodzą członkowie stali oraz członkowie kadencyjni.

    Członkowie stali:
    – Janusz Kurczab (przewodniczący),
    – Grzegorz Grochal,
    – Piotr Korczak,
    – Andrzej Marcisz,
    – Krzysztof Pankiewicz,
    – Artur Paszczak (sekretarz),
    – Krzysztof Wielicki,
    – Ludwik Wilczyński

Członkowie kadencyjni:
– Przewodniczący Komisji Wypraw i Unifikacji PZA – w obecnej kadencji Piotr Xięski
– Redaktor naczelny „Taternika” (Janusz Kurczab)

 

  1. Członkowie Kapituły mają prawo kooptacji dodatkowych członków. Przyjęcie dodatkowego członka odbywa się w głosowaniu jawnym, które może nastąpić drogą emailową, większością co najmniej 2/3 głosów.
  2. Członkowie Kapituły, przy zastosowaniu identycznej jak w pkt.2 procedury, mogą pozbawić członka kapituły prawa do zasiadania w jej składzie.
  3. W głosowaniu na listę nominacji bierze także udział środowisko wspinaczkowe, które dysponuje jednym, zbiorczym głosem, zgodnie z procedurą punkt IV.3.

III. Zasady zgłaszania nominacji do nagrody i terminy publikacji ich list

  1. Prawo zgłaszania nominacji mają wyłącznie członkowie Kapituły.
  2. Każdy wspinacz może przesyłać swoje propozycje nominacji do dowolnego członka Kapituły.
  3. Każdy członek Kapituły może zgłosić dowolną ilość kandydatur w określonym regulaminem terminie. Zgłoszenie następuje poprzez przekazanie swej decyzji sekretarzowi Kapituły.
  4. Termin zgłaszania nominacji za dany rok upływa 15 listopada bieżącego roku. 16 listopada pełna lista kandydatur jest publikowana w serwisie www.wspinanie.pl, www.pza.org.pl oraz w prasie wspinaczkowej.
  5. Wyłonienie Listy Finalistów, składającej się z 6-ciu nominacji, następuje w terminie do 1 grudnia.
  6. Ogłoszenie wyników i wręczenie „Jedynki” odbywa się podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego, lub w przypadku jego nie odbycia, podczas innej imprezy, zgodnie z decyzją Kapituły.

IV. Zasady głosowania i przyznawania „Jedynki”.

  1. Każdy członek Kapituły głosuje na sześć nominacji przyznając im kolejno od 6-ciu (za miejsce pierwsze) do jednego punktu. Oddanie głosu następuje poprzez przekazanie listy Sekretarzowi, który weryfikuje jego merytoryczną poprawność.
  2. Podstawowym kryterium oceny jest, w odniesieniu do danego osiągnięcia, jego „odległość od poziomu światowego” w danej dziedzinie.
  3. Środowisko wspinaczkowe oddaje swój głos w drodze „Głosowania środowiskowego”, które odbywa się poprzez formularz umieszczony w serwisie www.wspinanie.pl, w sposób identyczny z techniką głosowania członków Kapituły, tj. przez przyznanie punktów od 6 do 1. Zagregowane głosy są następnie przeliczane na wartości punktowe od 6 do 1 jak dla normalnego członka Kapituły.
  4. Wszystkie głosy są sumowane przez Sekretarza, zwycięża nominacja, która otrzymała najwięcej punktów. Zestawienie głosów sekretarz przekazuje wszystkim członkom Kapituły w celach kontrolnych.
  5. „Jedynka” przyznawana jest tylko jednej nominacji, która osiągnęła największą liczbę punktów, za wyjątkiem sytuacji, w której kilka nominacji osiągnęło ten sam wynik – wówczas przyznawane są „Jedynki” równorzędne.
  6. W wypadku nie przyjęcia „Jedynki” przez jej zdobywcę, nagroda nie przechodzi na kolejnego nominowanego.
Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum