15 maja 2006 08:01

W Himalajach Polacy w górę i w dół…

W Himalajach działa kilka polskich wypraw, o to kolejny mały raport z ich górskich postępów.

Falvit Everest Expedition (Mount Everest)

13 maja ekipa po aklimatyzacji rozpoczęła pierwszą próbę zdobycia wierzchołka Mount Everestu. Wczoraj (14 maja) cała ekipa (Bogusław Ogrodnik, Martyna Wojciechowska, Darek Załuski, Janusz Adamski, Tomasz Kobielski i Jura Jermaszek) dotarła do Obozu II (6400 m). W związku ze spodziewanym pogorszeniem pogody dzisiaj wszyscy zostaną w dwójce, a kolejny ruch w górę ma nastąpić jutro. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem na Mount Evereście mogą się znaleść ok. 17 maja.


Mount Everest nocą (fot. Wojtek Trzcionka)

Wyprawa miała pewne problemy z Szerpami:

"To był najbardziej zwariowany dzień podczas całej wyprawy. Szaleństwo rozpoczęło się już poprzedniego dnia wieczorem, kiedy dwóch z trzech Szerpów polskiej ekipy wypiło za dużo piwa własnej roboty i miało drobną sprzeczkę. Ang Dorjee (38 lat, 11 wejść na Mount Everest) przyłożył kilka razy w twarz Mingmie Tenzingowi (30 lat, jedno wejście), który chwilę po bójce stwierdził, że nie może w takich warunkach pracować i jeszcze w nocy opuści polski obóz. Gdy polscy wspinacze włączyli się w rozładowywanie konfliktu, prosząc, żeby Szerpowie pogodzili się, Ang Dorjee stwierdził obrażony, że jeżeli ekipa obstaje przy pozostawieniu w teamie 30-latka, to w takim razie on opuści obóz. Ostatecznie, po długich nocnych pertraktacjach, Szerpowie zgodzili się zostać, ale powiedzieli, że już nie będą sypiać w jednym namiocie. Rano Szerpowie nadal ze sobą nie rozmawiali, dzięki czemu nie zakłócali przygotowań do ataku szczytowego…"

Polish Makalu

Mała wyprawa na Makalu, w której skład wchodzi jedynie Anna Czerwińska i Jerzy Natkański powoli również zbliża się do ataku szczytowego. 12 maja Annia wspólnie z Sherpą Tsiringiem osiągnęli przełęcz Makalu -La (7400 m) i założyli tam Obóz II. Wspinaczka w kuluarze wyprowadzającym na Makalu-La  była bardzo trudna ze względu na konieczność torowania w głębokim śniegu. W najbliższych dniach wyprawa planuje założenie Obozu III na wysokości ok. 7600-7900 m, skąd nastąpi atak szczytowy.


Anna Czerwińska na lodowcu pod Makalu
(fot. makalu.entre.pl)

mBank Lotto Tryptyk Himalajski

Po zakończonej sukcesem akcji na Cho Oyu – szczyt 24 kwietnia zdobyli Piotr Morawski (Marmot Team) i Peter Hamor – wyprawa przeniosła się pod Annapurnę, gdzie jej celem będzie trudna wchodnia grań tego szczytu pokonana w 1988 roku przez Polaków (Kukuczka, Hajzer, Majer). Akcja górska rozpoczęła się 9 maja, Piotr Pustelnik nadaje (12 maja): Odpaliliśmy do góry. Śpimy w depo na 5000 m. Jutro podniesiemy graty do 6000m.


Drogi na Annapurnę

Ryszard Pawłowski Shisha Pangma

Ryszard Pawłowski, ze względu na bardzo złe warunki atmosferyczne i zbliżającą się datę lotu powrotnego do Polski, zdecydował o niepodejmowaniu kolejnego ataku szczytowego i o zakończeniu akcji górskiej. W trudnych warunkach ekipa wróciła najpierw do ABC na 5600, potem, po pokonaniu marszem 30 km płaskowyżu tybetańskiego, do bazy głównej na 5000, skąd można już odjechać niżej samochodem. A zatem owocem wyprawy jest zdobycie przedwierzchołka Shisha Pangmy (8001m n.p.m.) przez Piotra Snopczyńskiego.


Shisha Pangma od północy

Mysza

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum